WRÓĆ

Safari Tanzania

Safari – niezwykłe słowo, które w języku suahili oznacza podróż. Pobudza wyobraźnię i przenosi w świat afrykańskiej sawanny, tajemniczych plemion, dzikich zwierząt na wyciągnięcie ręki, zapierających dech w piersiach krajobrazów. Zobacz na własne oczy sceny jak z filmów przyrodniczych w jednym z tanzańskich parków narodowych, wyrusz na wyprawę tropem Wielkiej Afrykańskiej Piątki, wybierz się w głąb krateru Ngorongoro, odwiedź masajską wioskę i odkryj zachwycające piękno Afryki!

Tanzania Advisor to jedyna taka usługa na polskim rynku, dzięki której połączysz wygodę podróży indywidualnych z bezpieczeństwem wyjazdów organizowanych przez biuro podróży. Wybierając wakacje z Tanzania Advisor, otrzymujesz indywidualnie opracowany program wyjazdu, autorskie wycieczki, zniżki na hotele, opiekę sprawdzonych przewodników i wiele, wiele więcej. Lecisz, kiedy chcesz, gdzie chcesz, i spędzasz wakacje tak, jak lubisz, czując się przez cały czas w pełni zaopiekowanym.

Gdzie jechać na safari?

Decydując się na wyjazd na safari, na całym kontynencie afrykańskim będziesz mieć do wyboru kilka kierunków. Do najpopularniejszych należą niewątpliwie Tanzania i Kenia. Kiedy pierwszy raz jako turysta zastanawiałem się, gdzie jechać na safari, kilka argumentów przekonało mnie, że najlepszym wyborem będzie właśnie Tanzania, a konkretnie północna część tego kraju. Na południu są też co prawda inne parki narodowe (Selous, Mikumi) i wycieczka do jednego z nich może być jakąś opcją, jeśli chcesz większość wakacji spędzić w hotelu i na plaży na Zanzibarze, ale jeśli interesuje Cię coś więcej niż wypad na jeden dzień (albo na dwa dni i jedną noc – takie warianty są najpopularniejsze), to zdecydowanie lepiej wybrać się na swoją wymarzoną podróż nieco dalej na północ i poświęcić na nią kilka dni więcej – w końcu jak często jedzie się na safari?

Odtwórz wideo

Safari w Tanzanii – dlaczego polecam właśnie ten kierunek?

Tanzania słynie z wyjątkowo różnorodnej fauny i flory – to wymarzone miejsce dla tych, którzy docenią bogactwo przyrody i krajobrazów. Safari w Tanzanii to także zapierający dech w piersiach widok na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro, zjazd terenową toyotą land cruiser na dno niesamowitego krateru Ngorongoro, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, surowe piękno parku narodowego Tarangire, czy wreszcie Serengeti – najsłynniejszy park w Afryce. Jeśli dodamy do tego spotkanie z osobliwym plemieniem Masajów, którzy słyną ze swoich nietypowych obyczajów, jak skakanie w butach z opony czy budowanie domów z krowiego łajna, niewyobrażalne ilości dzikich zwierząt oraz bliskość niebiańskich plaż Zanzibaru i jego niezwykle barwną kulturę, trudno się nie zgodzić, że takiego wachlarza atrakcji nie znajdzie się chyba w żadnym innym kraju na tym kontynencie. Dlatego moją rekomendacją na afrykańską przygodę życia jest połączenie safari w Tanzanii z wakacjami na Zanzibarze, który jest idealnym miejscem na odpoczynek po trudach safari.

Gdzie leży Tanzania?

Tak jak wspomniałem, rozległe tereny polecanych przeze mnie najpiękniejszych parków narodowych Tanzanii znajdują się na północy kraju, około godzinę drogi samolotem od Zanzibaru. Gdzie jednak znajduje się sama Tanzania? Tanzania leży w Afryce Wschodniej, zaraz pod równikiem (równik przebiega przez południową Kenię, w pobliżu granicy z Tanzanią). Lokalizacja kraju jest oczywiście istotnym czynnikiem decydującym o cenie safari i całej wyprawy – w tak dalekie podróże tanie linie lotnicze nie latają, ale za to możliwości wyboru połączeń jest bardzo dużo. Najczęstszymi miejscami przesiadki są Dubaj, Katar (Doha) lub Etiopia (Addis Abeba), a czasami zdarza się znaleźć lot bezpośredni z Europy, np. z Amsterdamu czy Paryża.

Safari w Tanzanii – kiedy warto jechać i dlaczego?

Warto dokładnie sprawdzić, kiedy planować safari w Serengeti i innych tanzańskich parkach narodowych, ponieważ w tym kraju pory roku składają się z pór suchych i deszczowych. Na safari w Afryce dobra jest tak naprawdę dowolna część roku poza porą deszczową. Najlepszymi miesiącami na obserwację wielkiej migracji podczas safari są czerwiec, lipiec, wrzesień i październik, a także styczeń i luty. Wtedy można liczyć na bezchmurne niebo nie tylko w Serengeti i kraterze Ngorongoro, ale też na Zanzibarze, na który można się łatwo dostać z północnej Tanzanii.

Co prawda w klimacie podrównikowym nie ma takich pór roku, jakie znamy, ale na przestrzeni roku można zaobserwować niewielkie zmiany temperatury, a przede wszystkim zmiany w krajobrazie. Safari w Tanzanii w okresie naszej zimy to soczyście zielona sawanna, większa wilgotność i więcej słońca. Organizacja safari w drugiej połowie roku oznacza bardziej suchą, spaloną słońcem ziemię, sawannę w kolorach beżu i szarości i więcej pyłu. Za to w związku z tym, że roślinność nie jest tak bujna, zwierzęta są lepiej widoczne i łatwiej można je obserwować. Sam wyjazd dobrze jest planować co najmniej kilka miesięcy wcześniej – w najbardziej popularnych okresach (przełom roku, lipiec-sierpień) trudno znaleźć miejsce na nocleg w upatrzonym hotelu, jeśli decydujemy się nawet z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. Dla pełnego komfortu warto zacząć planować program safari i rezerwacje nawet pół roku wcześniej.

Co zobaczyć na safari w Tanzanii? Prywatne safari i indywidualny plan wyjazdu

Jeśli chcesz zobaczyć wszystko to, co w Afryce najpiękniejsze, safari w Tanzanii północnej to właściwy wybór. Tanzania zachwyciła mnie swoją różnorodnością, wspaniałymi krajobrazami i kulturą, i taką Afrykę pokazuję turystom podróżującym z Tanzania Advisor. Dlatego program safari, który dla nich przygotowuję, obejmuje zawsze parki narodowe dające możliwość spotkania z przyrodą w różnym wydaniu – tropikalną dżunglą, bezkresną sawanną, majestatycznymi górami. Kilkudniowa podróż toyotą land cruiser z napędem na cztery koła i otwieranym dachem, spektakularne widoki, bliskie spotkanie z przyrodą i nocleg w sercu sawanny to niezapomniana przygoda! A może lot balonem z widokiem na stada zebr i antylop? Dlaczego nie! Dla turystów decydujących się na wyjazd z Tanzania Advisor przygotowuję zawsze indywidualny plan podróży, dlatego tylko od Ciebie zależy, co się w nim znajdzie. Większość turystów wybiera połączenie wizyt w parkach narodowych Serengeti, Tarangire, Lake Manyara i krater Ngorongoro. Jeśli interesuje Cię coś bardziej nietypowego, jak lot balonem, wizyta w unikalnym centrum jubilerskim Tanzanite Experience albo obejrzenie masajskich malowideł naskalnych, daj znać podczas organizacji safari, a włączymy tę atrakcję w opracowywany program. Podróż z Tanzania Advisor pozwala cieszyć się wolnością podróży indywidualnej, a jednocześnie komfortem i bezpieczeństwem wakacji dopiętych na ostatni guzik przez sprawdzonego organizatora.

Safari w Tanzanii – Wielka Piątka i atrakcje z listy UNESCO

Podczas safari w Tanzanii, a zwłaszcza w Serengeti, zobaczysz największe skupiska dzikich drapieżników, z królem zwierząt na czele. To tu przy odrobinie szczęścia będziesz mieć również możliwość zobaczenia Wielkiej Afrykańskiej Piątki, do której zalicza się lew, słoń afrykański, bawół, lampart i nosorożec. W północnej Tanzanii będziesz mieć również okazję wybrać się na dno krateru Ngorongoro, wpisanego na listę UNESCO jako absolutny unikat w skali naszej planety. W kraterze Ngorongoro istnieje odrębny mikroklimat, ekosystem i łańcuch pokarmowy, ponieważ mieszkają w nim prawie wszystkie tanzańskie zwierzęta, które zazwyczaj w ciągu całego życia nie wychodzą z wnętrza krateru.

Safari w Tanzanii – spotkanie z Tanzańczykami

Safari z Tanzania Advisor to również spotkanie z ludźmi. Zaraz po przylocie znajdziecie się w Aruszy, drugim co do wielkości mieście Tanzanii, które stanowi punkt wypadowy na safari. Będziecie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda życie w prawie półmilionowym afrykańskim mieście, wybrać się na lokalny targ i na kolację do zaprzyjaźnionego mieszkańca Aruszy. Następnego dnia ruszycie w dalszą podróż z doświadczonym przewodnikiem, który od lat pokazuje turystom zagranicznym piękno swojego kraju, a parki narodowe Tanzanii zna jak własną kieszeń. Chętnie odpowiada na pytania, opowiada o zwierzętach, krajobrazach, ale też ludziach, ich obyczajach i lokalnej kulturze. W drodze do parków będziecie przejeżdżać przez wioskę Mto wa Mbu słynącą z upraw bananów, których w Tanzanii jest aż 17 rodzajów. Jeśli będziecie chcieli, możecie zwiedzić wioskę i poznać jej mieszkańców, a nawet wybrać się do fabryki piwa bananowego, gdzie pracownicy opowiedzą o procesie przygotowania tego specyficznego trunku i poczęstują Was swoimi wyrobami.

Safari w Tanzanii – spotkanie z plemieniem Masajów i nie tylko

Niewątpliwą atrakcją wyprawy na safari jest spotkanie z Masajami. To jedno z najsłynniejszych plemion świata żyje w północnej Tanzanii i Kenii – poznasz ich po kraciastych kocach, koralikach, bardzo ciemnym kolorze skóry i wysokim wzroście. Masajowie do dziś zachowali swoje tradycje, które mogą wydawać się dość osobliwe. Na co dzień zajmują się głównie hodowlą bydła, żyją bardzo skromnie, w niewielkich społecznościach, mieszkają w domach zbudowanych z krowiego łajna, piją krew i praktykują wielożeństwo. Masajowie żyją nie tylko z dala od współczesnej cywilizacji, ale też z dala od turystyki – co prawda jadąc na safari, możecie zobaczyć, jak wypasają swoje bydło, czy zajrzeć na targ masajski, ale tylko bardzo nieliczne społeczności wpuszczają turystów do swoich wiosek. Jeśli będziecie chcieli, Wasz przewodnik może zabrać Was do jednej z nich. Zobaczycie, jak wygląda dom u Masajów, odwiedzicie lokalną szkołę, a nawet będziecie mieli możliwość zjeść kolację z Masajami i przenocować w ich wiosce. Nocleg w autentycznej masajskiej wiosce to niesamowite przeżycie i atrakcja, której nie znajdziecie nigdzie indziej! Poza tą jedną wyjątkową nocą noclegi w parkach narodowych możliwe są na kempingach o różnym standardzie – wybór może nie jest zbyt duży (szeroki wybór komfortowych butikowych hoteli będziecie mieć za to na Zanzibarze), ale zawsze polecam wyłącznie sprawdzone miejsca, które zapewniają dobry stosunek jakości do ceny, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Poza Masajami w północnej Tanzanii możecie spotkać między innymi Buszmenów, w tym plemię Hadza, które nie zakłada stałych osad, trudni się zbieractwem oraz łowiectwem, i posługuje się językiem składającym się z… mlasków. Mówi się, że to jedno z plemion, których tryb życia najbardziej przypomina to, jak żyli ludzie kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Tanzania jest niezwykle zróżnicowana etnicznie i językowo – zamieszkuje ją kilkadziesiąt plemion, a wiele społeczności posługuje się odrębnymi językami, dlatego jeśli fascynuje Was bardziej tajemnicze i nieodkryte oblicze Afryki, nie mogliście lepiej trafić.

Gdzie znajduje się park narodowy Serengeti?

Patrząc na mapę Afryki, z łatwością zlokalizujesz największy zbiornik wodny na kontynencie, czyli Jezioro Wiktorii, znajdujące się we wschodniej części Afryki. Na wschód od jeziora rozciąga się rozległa równina parku Serengeti. Niewątpliwie najsłynniejszą częścią parku narodowego Serengeti są obszary obejmujące rzekę Mara i jej okolicę – obszar wielkiej migracji, na którym odbywa się niesamowity spektakl natury, o którym więcej przeczytasz poniżej.

Co ciekawe, w Europie istnieje miejsce o podobnej nazwie, nawiązujące do tanzańskiego Serengeti – Park Safari Serengeti Hodenhagen w Niemczech. W nim również można spotkać dzikie zwierzęta i przejechać się samochodem podobnym do tych, jakimi będziecie jeździć na prawdziwym safari. Wszystko przypomina jednak bardziej rozległe zoo, w którym nie poczujesz tej zachwycającej świadomości, że zwierzęta, które obserwujesz, są w swoim naturalnym środowisku.

Safari w Serengeti – dlaczego warto zobaczyć to miejsce?

Najsłynniejszy park narodowy Afryki – park narodowy Serengeti – zupełnie zasłużenie doczekał się tak dużego rozgłosu. To tutaj zobaczysz Wielką Piątkę Afryki i widoki jak z najlepszych filmów przyrodniczych. Ogromne wrażenie sprawia widok wielkiej migracji – tego poza Kenią nie spotkasz nigdzie indziej w Afryce – wielka migracja zebr i antylop widziana na własne oczy to niesamowity spektakl natury! To właśnie w Serengeti miliony antylop gnu, zebr i innych zwierząt pokonują tysiące kilometrów w poszukiwaniu wody i pożywienia, a za nimi podążają niestrudzenie dzikie koty i inni afrykańscy drapieżnicy. W Serengeti z największym prawdopodobieństwem możesz zostać świadkiem polowania, co zdarza się bardzo rzadko i nawet świetnie obeznani ze światem dzikich zwierząt przewodnicy obserwują takie sceny z zapartym tchem. W okresie późnej zimy, zwłaszcza w pierwszej połowie lutego, jest także duża szansa na zobaczenie, jak na świat przychodzą małe antylopy, otoczone czułością matki i obserwowane nieśmiało z oddali przez ojca. Obserwacja cudu narodzin, pierwszych chwil i pierwszych nieudolnych kroków maleństwa to niezwykły spektakl natury, niesamowite doświadczenie i emocje, które zapamiętuje się na długo.

Serengeti – król afrykańskich parków narodowych

W żadnym innym parku narodowym w Afryce nie zobaczysz naraz aż tylu dzikich zwierząt. Większość parków „specjalizuje się” w konkretnych gatunkach czy krajobrazach, które najczęściej występują na danym obszarze i stanowią jego cechę charakterystyczną: na przykład w Lake Manyara są to pawiany i lwy odpoczywające na drzewach, w parku Tarangire słonie i baobaby, a krater Ngorongoro słynie z nosorożców. W Serengeti spotkasz nawet te gatunki, które w innych rejonach należą do rzadkości albo w ogóle nie występują, jak choćby krokodyle czy lamparty. To tu zobaczysz to, czego nie ma w innych parkach, najbardziej spektakularne i różnorodne krajobrazy, i najwięcej dzikich zwierząt, w tym króla zwierząt. W parku Serengeti jest największe zagęszczenie występowania dzikich kotów, więc o ile w innych parkach niekoniecznie każdego dnia zobaczy się lwa czy lamparta, to w Serengeti jest to znacznie bardziej prawdopodobne. Przy odrobinie szczęścia spotkasz nawet czarnego nosorożca, który jest zagrożonym gatunkiem i bardzo trudno go wypatrzeć. Możesz wierzyć albo nie, ale na jego widok nawet bardziej leciwi turyści cieszą się jak dzieci – nosorożec czarny to prawdziwa gwiazda! A samo safari to niesamowite doświadczenie dla miłośników przyrody i poszukiwaczy przygód niezależnie od wieku!

Jakie szczepienia przed przylotem do Tanzanii?

Wybierając się w wymarzoną podróż na kontynent afrykański, trzeba pamiętać, by odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Tanzania nie ma listy obowiązkowych szczepień, ale jest kilka zdecydowanie zalecanych – na choroby takie jak dur brzuszny, błonica, tężec, krztusiec, żółtaczka. Jeśli lot obejmuje przesiadkę w Etiopii, warto wiedzieć, że tam obowiązkowe jest szczepienie na żółtą febrę. Na miejscu za to ważna jest solidna ochrona przed słońcem i owadami – podczas organizacji safari nie można zapomnieć o takich sprawach jak zakup kremu z filtrem 30 lub 50 oraz mocnego repelentu (na terenie parku Serengeti i ogólnie podczas safari sprawdzi się np. Mugga 50% DEET, na Zanzibarze wystarczy 30%).

Ile trwa lot z Polski do Tanzanii?

Warto wiedzieć, że pomoc w znalezieniu optymalnego połączenia lotniczego wchodzi w zakres usługi Tanzania Advisor. Czasem może to zająć naprawdę sporo czasu, ale jeśli termin wyjazdu jest elastyczny, cenę safari dzięki poszukiwaniom może udać się obniżyć nawet o kilka tysięcy złotych. Moim klientom proponuję lot na lotnisko Kilimanjaro – międzynarodowy port lotniczy obsługujący głównie turystów wybierających się na safari w Tanzanii północnej i na trekking na Kilimandżaro. Taki lot obejmuje jedną lub dwie przesiadki, odbywa się z Polski lub któregoś z lotnisk w pobliżu granicy. W sumie z przesiadką trwa zazwyczaj kilkanaście godzin, przy czym pojedyncze loty nie przekraczają 7-8 godzin w zależności od trasy. Decydując się na safari z Tanzania Advisor, masz zapewniony również przejazd z lotniska Kilimanjaro do hotelu w Aruszy (około godziny drogi samochodem). Po zakończonym safari i drugiej nocy w hotelu w Aruszy (gdzie rekomenduję raczej budżetowy nocleg, ale za to z możliwością obserwacji życia miasta) turyści odbywają lot krajowy na kilku- lub kilkunastodniowy odpoczynek w wygodnym hotelu na Zanzibarze, a lot powrotny do Polski odbywa się już z Zanzibaru (długość lotu jest porównywalna).

Formularz kontaktowy

Napisz, kiedy i na jak długo chciałbyś pojechać do Tanzanii, w ile osób i czy interesuje Cię wyprawa na safari, wakacje na Zanzibarze, czy połączenie safari z wypoczynkiem na wyspie.

    Zarządzaj plikami cookies

    Register Now!

    Join the SetSail community today & set up a free account.