WRÓĆ

Klimat

Mimo ogólnej wiedzy na temat klimatu w Tanzanii, a także rekomendacji odnośnie do tego, kiedy najlepiej się tam wybrać, musicie wziąć poprawkę na globalne zmiany klimatyczne, które w szczególny sposób widoczne są w tej części świata. W ostatnich latach pogoda stała się tak nieprzewidywalna, że wszelkie prawidła, które sprawdzały się całymi dekadami, dziś można traktować jedynie orientacyjnie. Nawet najlepszy lokalny szaman ani synoptyk nie da Wam gwarancji, że jego prognoza się sprawdzi.

Na szczęście kilka rzeczy wciąż jednak zostało niezmiennych 😊 W Tanzanii nadal panuje klimat podrównikowy, co skutkuje tym, że występują tu dwie pory roku: sucha i deszczowa. Warto mieć też świadomość, że nieco inaczej pory roku wyglądają w części kontynentalnej, a inaczej na Zanzibarze. Jako że safari można bez problemu odbyć przy niewielkich opadach deszczu, a podczas odpoczynku na Zanzibarze zapewne nie chcielibyście chodzić pod parasolem, skupię się bardziej na warunkach pogodowych panujących na wyspie.

Długa pora deszczowa przypada na kwiecień i maj. Oczywiście natura nie jest tak precyzyjna jak szwajcarski zegarek, więc padać może zacząć nawet w połowie marca, a skończyć już w połowie maja, a równie dobrze w połowie czerwca. W trakcie pory deszczowej opady są naprawdę obfite, wiele dróg jest zalanych, a turystyka praktycznie zamiera – wiele hoteli jest wtedy zamykanych, a parki narodowe bywają nieprzejezdne.

Krótka pora deszczowa wypada zwykle w listopadzie. Tu również przesunięcie może wynieść plus minus 2 tygodnie. Deszcze są wówczas krótkotrwałe i mniej ulewne. Często pada rano, po czym niebo się rozchmurza i reszta dnia jest pogodna. Dowodem na to, że krótka pora deszczowa jest nieporównywalnie bardziej łagodna niż długa jest fakt, że wówczas wszystkie hotele działają normalnie.

 

Długa pora sucha trwa od czerwca do końca października, a miejscowi traktują ją jako odpowiednik naszej zimy. Temperatury w nocy schodzą w części kontynentalnej do kilkunastu, a w niektórych miejscach, jak choćby park Serengeti, nawet do kilku stopni, oczywiście powyżej zera 😊 Mróz w Tanzanii można poczuć jedynie na szczycie Kilimandżaro. Mimo to, kiedy w Polsce przy takich temperaturach chodzimy w cienkich swetrach, tu nierzadko spotkacie ludzi w grubych kurtkach i czapkach 😊 Od połowy września sawanny są tak suche, że ziemia dosłownie pęka od spiekoty, wszędzie unosi się pył, a krajobraz zaczyna przypominać marsjański. Na Zanzibarze w lipcu i sierpniu wieje monsun kusi, który sprawia, że zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu wyspy odczuwalne temperatury stają się nieco niższe.

Krótka pora sucha trwa od grudnia do końca marca. Wtedy w Tanzanii jest lato, a słupki rtęci szybują w górę. Sawanny są wspaniale zazielenione, a w Oceanie Indyjskim łatwiej się spocić niż ochłodzić. Temperatury powietrza sięgają 40 stopni, a wody niemal 30! O tej porze roku już od samego rana powietrze na Zanzibarze jest gorące i wilgotne.

W grudniu i styczniu występuje monsun kaskazi, który podobnie jak kusi stanowi naturalną „klimatyzację” 😊 Gdyby nie wiatry wiejące od oceanu, to na Zanzibarze byłoby znacznie bardziej parno niż w części kontynentalnej, gdzie z nieba leje się żar, ale wilgotność powietrza jest znacznie mniejsza.

Podsumowując – kiedy pytałem Tanzańczyków o pogodę w konkretnych miesiącach, między tym, co mówili, była tak duża rozbieżność, że zacząłem się zastanawiać, czy oni na pewno zamieszkują ten sam kraj 😉 Dla przykładu, jedni twierdzili, że we wrześniu połowa dni słonecznych przeplatana jest taką samą liczbą deszczowych, inni natomiast byli zdania, że to najsuchszy miesiąc w roku.

Od osoby z Polski, która jest właścicielem hotelu na Zanzibarze, słyszałem, że na północnym wschodzie pada najmniej na całej wyspie. Co więcej, zdarza się też, że pada na północy, a na wschodzie już nie, natomiast rzadko jest odwrotnie. Potraktujcie to jednak bardziej jako ciekawostkę i luźne spostrzeżenie niż pewną informację.

Warto wiedzieć

Centrum wyspy uchodzi za bardziej deszczowe niż wybrzeża, co sprawia, że najwięcej gospodarstw rolnych i plantacji przypraw znajduje się właśnie w centralnej części Zanzibaru.

Kończąc ten wątek, dodam, że moim zdaniem najpewniejszych informacji na temat klimatu mogą dostarczyć Wam historyczne wykresy pogodowe. Zachęcam do zapoznania się z tymi poniżej:

 

Arusza (Tanzania kontynentalna):

Ostatnie 30 lat – zobacz 

Rok 2020 – zobacz

Dane z innej strony dla porównania – zobacz

 

Park Narodowy Serengeti (Tanzania kontynentalna):

Ostatnie 30 lat – zobacz

Rok 2020 – zobacz 

 

Nungwi (północny Zanzibar):

Ostatnie 30 lat – zobacz 

Rok 2020 – zobacz 

Dane z innej strony dla porównania – zobacz

 

Matemwe (północno-wschodni Zanzibar):

Ostatnie 30 lat – zobacz

Rok 2020 – zobacz

Dane z innej strony dla porównania – zobacz 

 

Jambiani (południowo-wschodni Zanzibar):

Ostatnie 30 lat – zobacz 

Rok 2020 – zobacz

Dane z innej strony dla porównania – zobacz

 

W ramach uzupełnienia uśrednione wykresy pogodowe dla całego kraju obejmujące lata 2015-2023 znajdziecie tutaj – zobacz.

Kiedy jechać

Zdrowie

Dokumenty

Internet

Finanse

Zarządzaj plikami cookies

Register Now!

Join the SetSail community today & set up a free account.