WRÓĆ

Dzikie zwierzęta i rajskie plaże

Podczas 11 niezapomnianych dni na podrównikowej sawannie i egzotycznym Zanzibarze nie tylko doświadczysz bliskiego spotkania z dzikimi zwierzętami i odpoczniesz w błogiej scenerii rajskich plaż, ale też przeżyjesz niezapomniane chwile wśród egzotycznej przyrody, zobaczysz zapierające w dech piersiach widoki, poznasz lokalną społeczność, odkryjesz nieoczywiste miejsca i obyczaje, a Twoje podniebienie każdego dnia doświadczy kulinarnych uniesień.

Poniższy plan stanowi jedynie przykład dla zobrazowania tego, co zobaczysz i czego doświadczysz podczas wyjazdu organizowanego z Tanzania Advisor w wybranym czasie i budżecie. Każdy plan tworzę indywidualnie, w oparciu o to, co usłyszę od Ciebie – co chcesz zobaczyć w Tanzanii, jak lubisz wypoczywać, na czym Ci szczególnie zależy, kiedy i na jak długo możesz jechać, jaki jest Twój wakacyjny budżet, jaki standard hotelu Cię interesuje. Dopiero wtedy będę mógł przygotować propozycje najlepiej dopasowane do Ciebie i Twoich bliskich. Do wyboru proponuję Ci 15 miejscowości, 32 wycieczki, ponad 70 hoteli i kempingów (z wynegocjowanymi zniżkami) oraz mnóstwo porad i inspiracji opisanych w zamkniętej części portalu Tanzania Advisor. Zobacz poniżej, jak to wygląda w praktyce.

Zobacz

CZEGO DOŚWIADCZYSZ

Odtwórz wideo

Odkryj

MIEJSCA, KTÓRE ODWIEDZISZ

TANZANIA KONTYNENTALNA

Tętniąca życiem Arusza

W Aruszy czekają Was niepowtarzalne chwile. To 400-tysięczne miasto położone u stóp Mount Meru – najwyższego aktywnego wulkanu na Czarnym Lądzie – stanowi kwintesencję afrykańskiego klimatu, lokalnej kultury i sposobu bycia, który diametralnie różni się od tego na Zanzibarze. Dostrzeżecie to w sposobie zachowania i ubiorze miejscowych, religii czy kuchni.

Abyście mogli czerpać pełnymi garściami z tego, co oferuje środkowo-wschodnia Afryka, podczas wizyty w Aruszy najpierw odwiedzicie z miejscowym przewodnikiem lokalne targowisko, pełne straganów uginających się od egzotycznych warzyw i owoców sprzedawanych przez kobiety ubrane w kolorowe suknie. Następnie wsiądziecie do miejscowego busika „dala dala”, aby u stóp wulkanu przesiąść się na „bajaji” – motoriksze, którymi Wasz tanzański przewodnik wraz ze znajomymi zawiezie Was do swojego domu. Tam zakończycie dzień wspaniałą kolacją ze specjałów kuchni suahili, przygotowaną przez jego żonę i najstarszą córkę. Czy pobyt w Afryce może zacząć się lepiej? 🙂

Więcej o Aruszy możecie poczytać pod tym linkiem: kliknij tutaj.

Królestwo słoni i setki baobabów w Tarangire

Ten park jest jak duże zoo, w którym co kilka minut będziecie spotykać kolejne grupy dzikich zwierząt. Słynie z wyjątkowo często występujących tu słoni, które całymi rodzinami przechadzają się nawet kilka metrów od samochodów – na pewno napatrzycie się na nie do woli 🙂

W Tarangire bez trudu traficie też na zebry, żyrafy, gazele, a także hipopotamy chłodzące się w jeziorkach. W tym parku rośnie również wyjątkowo dużo baobabów, a sawanna jest przyjemnie pagórkowata i zielona. To w dużej mierze zasługa rzeki Tarangire, od której park wziął swą nazwę.

Tropikalny las i lwy na drzewach w Lake Manyara

Centrum rezerwatu stanowi ogromne jezioro otoczone tropikalnym lasem, dlatego sceneria Lake Manyara różni się od krajobrazów pozostałych parków.

Safari w Lake Manyara będzie szczególną gratką dla miłośników ptaków, ponieważ oprócz tysięcy flamingów spotkacie tu wiele innych rzadko występujących gatunków. Park słynie też z bardzo licznych grup słoni (jak w Tarangire) oraz widoku lwów wdrapujących się na korony drzew, które służą im za punkty obserwacyjne do wypatrywania ofiar. Na pewno zobaczycie tu też pawiany i inne małpy.

Mimo że wielkość jeziora robi wrażenie, sam park jest nieduży, a na jego eksplorację wystarcza nieco ponad pół dnia.

Nosorożce i dzikie koty na dnie Ngorongoro

Około 2-3 miliony lat temu, wskutek eksplozji ogromnego wulkanu, powstał największy na świecie nieaktywny krater, który nosi nazwę Ngorongoro.

Panuje w nim jedyny w swoim rodzaju mikroklimat, który sprawia, że czasami nad zboczami tworzy się nieprawdopodobna korona z chmur. Zjeżdżając 600 metrów niżej, znajdziecie się na dnie krateru o średnicy 20 km, w którym afrykańskie zwierzęta są na wyciągnięcie ręki.

Przez to, że zwierzętom przeważnie ciężko jest wyjść z krateru, wiele z nich spędza tu całe swoje życie. Dzięki temu na dnie powstał wyjątkowy ekosystem i łańcuch pokarmowy. Nie spotkacie tu prawie wcale żyraf, lampartów ani szakali, za to bez trudu zobaczycie pozostałe gatunki zwierząt, wliczając w to nosorożce, lwy, gepardy, bawoły, zebry, gnu, pawiany, hieny, guźce, impale i wiele innych. Zachwyci Was też wspaniałe zróżnicowanie krajobrazu – od lasów przez pastwiska, jeziorka z taplającymi się hipopotamami aż po duże jezioro Magadi służące za wodopój dla wszystkich żyjących tu gatunków.

Ten wpisany na listę UNESCO cud natury to miejsce absolutnie wyjątkowe i niepowtarzalne w skali całej planety, dlatego nie może go zabraknąć w programie Waszego tanzańskiego safari!

Spotkanie z fascynującym plemieniem Masajów

Podczas safari będziecie mieli okazję odwiedzić wioskę Masajów i poznać zwyczaje tego najsłynniejszego afrykańskiego plemienia. Po prezentacji tradycyjnego tańca, w którym uczestniczą zarówno kobiety, jak i mężczyźni przyodziani w odświętne stroje, przyjdzie czas na zaproszenie Was do ich ulubionej rozrywki, czyli… konkursu skakania 🙂 Masajowie są w tym naprawdę dobrzy, jeśli więc zobaczą, że potraficie skakać niemal tak wysoko jak oni, zyskacie ich nieskrywane uznanie. Warto sobie w tym pomóc, zakładając pożyczone od lokalsów sandały z opony po motorze – działają jak sprężyna!

Po konkursie Masajowie pokażą Wam, jak radzą sobie w codziennym życiu. Dowiecie się między innymi, jak rozpalić ogień, nie mając zapałek. Wejdziecie też do tradycyjnej masajskiej chatki ulepionej z trawy i krowich odchodów, a na koniec będziecie mogli spotkać się z dziećmi w maleńkim szałasie, w którym mieści się wiejskie przedszkole.

Chętni będą mogli zakupić masajskie rękodzieło, poprzedzając zakup obowiązkowymi negocjacjami, do których przyda się… zręczna stopa! Brzmi intrygująco? Bo tak właśnie jest, ale niech szczegóły zostaną na razie owiane tajemnicą 😉

Dlaczego warto odbyć

ŚREDNIO BUDŻETOWE SAFARI W PÓŁNOCNEJ TANZANII

ZANZIBAR

Pocztówkowe plaże Zanzibaru

Zanzibar słynie z pocztówkowych zdjęć szerokich, piaszczystych, białych jak puder plaż, które z jednej strony porastają malownicze palmy kokosowe, a z drugiej oblewają ciepłe, mieniące się wszelkimi odcieniami błękitu fale Oceanu Indyjskiego. I tak faktycznie jest w rzeczywistości! Takie widoki znajdziecie jednak tylko na północnym i wschodnim wybrzeżu, gdzie zlokalizowane są niemal wszystkie turystyczne wioski. 

Na północnym wybrzeżu występują niewielkie oceaniczne pływy, wiatry są słabe, a dno morskie jest łagodne i piaszczyste. To sprawia, że to właśnie tu znajdziecie zdecydowanie najlepsze na wyspie warunki do popływania niemal o każdej porze dnia. Na północy znajdują się też najszersze plaże, a wieczorami można podziwiać spektakularne zachody słońca chowającego się za taflą oceanu.

Na północy Zanzibaru znajdują się dwie popularne miejscowości: Kendwa i Nungwi.

Wschodnie wybrzeże to zupełnie inny Zanzibar niż ten północny. Wiatr i pływy są silniejsze, dzięki czemu w wielu miejscach można uprawiać sporty wodne z kitesurfingiem na czele. To właśnie na wschodnim wybrzeżu robione są te wszystkie bajkowe zdjęcia zanzibarskich plaż i cudownie kolorowego oceanu. Hotele mają tu bardziej lokalny styl i są budowane w większych odległościach od siebie. Wszędzie jest znacznie ciszej i spokojniej. Tutaj też najmocniej czuje się prawdziwą atmosferę wyspy. Spotkacie tu miejscowe kobiety zbierające algi podczas odpływu oraz chłopców jeżdżących rowerami po plaży. Popularnymi miejscowościami w tej części wyspy są: Matemwe, Kiwengwa, Michamvi, Paje i Jambiani.

W każdej z tych miejscowości możecie wybrać coś dla siebie spośród blisko 40 kameralnych hoteli, które dla Was sprawdziłem i zrecenzowałem.

Bliskie spotkanie z Zanzibarczykami w lokalnej wiosce

Wioski na Zanzibarze mają szczególny urok. Nie znajdziecie w nich zadbanych deptaków spacerowych ani promenad otoczonych palmami. Przeżyjecie za to coś zupełnie wyjątkowego – bliskie spotkanie z lokalnym stylem życia i kulturą, podczas którego przekonacie się, co w praktyce oznacza „hakuna matata” i „pole pole”.

Spacerując z mieszkańcem jednej z wiosek pomiędzy domami i maleńkimi sklepikami, będziecie chłonąć atmosferę życia bez pośpiechu i bez problemów i co kawałek mijać przesiadujących pod palmą lokalsów i dzieci bawiące się liśćmi palmowymi.

Na długo zapadnie Wam w pamięci wizyta w szkole, jakże innej niż ta, którą znamy! Wejdziecie do klas, siądziecie w ławce, utniecie sobie pogawędkę z dzieciakami, zobaczycie, jak wygląda szkolna stołówka, biblioteka i pokój nauczycielski.

Na zakończenie spaceru Wasz lokalny przewodnik zaprosi Was do swojego domu zbudowanego z koralowych skał, gdzie przekonacie się na własne oczy, w jakich warunkach mieszkają Zanzibarczycy, jakich przyborów używają w kuchni, jak wyglądają ich meble wyplecione z kokosowych lin. Na koniec spróbujecie razem z panią domu otworzyć orzech kokosowy, zetrzeć wiórki i wycisnąć mleko. A kto wie, może wystrugacie też wspólnie kokosowe sandały?

Rajski atol Mnemba

Atol Mnemba, w którego centrum znajduje się bezludna wyspa należąca do Billa Gatesa, to jedno z tych miejsc, o których mówi się „raj na ziemi”. Sceneria naprawdę jest niebiańska! Możliwe, że to właśnie tutaj zrobicie najpiękniejsze zdjęcia oceanu podczas Waszych zanzibarskich wakacji – woda mieni się całą gamą odcieni turkusu.

W tym wyjątkowym miejscu będziecie mogli popływać lub wybrać się na snorkeling przy jednej z najlepszych zanzibarskich raf koralowych, zobaczyć wiele gatunków egzotycznych ryb, a jeśli dopisze Wam szczęście – również delfiny i żółwie morskie. 

Po pływaniu odpoczniecie na sand banku – czyli maleńkiej wysepce wyłaniającej się spod tafli oceanu w porze odpływu – przegryzając soczyste arbuzy, mango i ananasy. Na koniec posilicie się obiadem z grillowanych owoców morza podanym na dziewiczej plaży Muyuni. Rejs na Mnembę to uczta dla wszystkich zmysłów. Gotowi?

Najsłynniejsza restauracja Tanzanii – The Rock

Ponad 10 lat temu pewien Wenecjanin o imieniu Claudio, patrząc na niewielką skałę koralową wyłaniającą się z oceanu kilkadziesiąt metrów od brzegu, wpadł na wizjonerski pomysł, aby wybudować na niej restaurację. Kiedy spytałem go, jak mu się to udało, wspominał, że nie było łatwo, ale zdecydowanie warto – dziś The Rock to jedna z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych restauracji świata, w której będziecie mogli spróbować np. mocno schłodzonego tiramisu podanego w kokosowej łupinie.

Manufaktura kosmetyków z alg i wodorostów

W miejscowości Paje na wschodnim wybrzeżu Zanzibaru znajduje się słynne na całej wyspie centrum przetwórstwa wodorostów – Mwani, w którym pracuje około 20 mieszkanek Zanzibaru, co jest wyjątkowym przykładem zaangażowania lokalnej kobiecej społeczności.

Podczas wizyty w Mwani wejdziecie w głąb oceanu, aby wspólnie z Zanzibarkami pozbierać wodorosty z dna. Potem udacie się na teren manufaktury, gdzie zobaczycie, jak suszy się algi i poddaje je dalszej obróbce według pilnie strzeżonych receptur. Laboratorium pełne jest różnych półproduktów i narzędzi służących do sporządzania naturalnych kosmetyków. Na koniec czeka Was relaks w małym ogrodzie ze szklanką soku z wodorostów oraz algowymi lodami. W Mwani do Waszej dyspozycji jest również sklepik, w którym możecie kupić tutejsze wyroby, cieszące się popularnością na całym świecie (mydełka stąd można nawet kupić w Polsce!).

Aromatyczne doznania na farmie przypraw

Zanzibar nie bez powodu nazywany jest Wyspą Przypraw. Na tym niewielkim archipelagu rosną niemal wszystkie orientalne przyprawy i egzotyczne owoce, które znacie z półek sklepowych (oraz takie, których być może nie znacie). Podczas spaceru po plantacji czeka Was pełne wrażeń spotkanie z egzotyczną przyrodą – zobaczycie, jak rosną m.in. owoce chlebowca, banany, karambola, ananasy, gałka muszkatołowa, imbir, kardamon, cynamon, kurkuma, kawa, pieprz, trawa cytrynowa, aloes, ylang-ylang, a nawet wanilia i… szminkowiec, używany przez niektóre kobiety jako pomadka do ust. Nie może też oczywiście zabraknąć króla zanzibarskich przypraw – goździka.

Wizytę na plantacji zakończycie lokalnym, intensywnie przyprawionym obiadem przygotowanym przez „Spice Girls” z okolicznych wiosek 😊

Tygiel kulturowy – Kamienne Miasto

Stone Town, wpisane na listę UNESCO, jest miejscem unikalnym – to właśnie tu, jak w soczewce, skupiło się całe bogate dziedzictwo kulturowe Zanzibaru. W tym niewielkim mieście ślad po sobie zostawili m.in. Persowie, Hindusi, Portugalczycy, Francuzi i Anglicy. Podczas zaledwie kilku godzin spaceru po labiryncie wąskich uliczek zobaczycie ruiny Domu Cudów – najwyższego budynku Zanzibaru, wybudowanego przez sułtana Omanu  Stary Fort z amfiteatrem, piękne nadmorskie ogrody Forodhani, lokalny ryneczek Jaws Corner, na którym mężczyźni żywo dyskutują o życiu, grając w szachy lub oglądając mecz na telewizorze w szafce. Odwiedzicie też dom, w którym dzieciństwo spędził Freddie Mercury, gwarny, kipiący zapachami zanzibarskich przypraw i owoców morza targ Darajani, a wieczorem tętniące życiem stoiska z lokalnym street foodem, gdzie spróbujecie zupy z zielonego mango, niepodrabialnej zanzibarskiej pizzy i szaszłyków z kałamarnicy. To tu warto też kupić pamiątki. Przygotujcie się na sporą dawkę wrażeń!

Lokalne atrakcje

DLA POSZUKIWACZY WRAŻEŃ

Kiedy poczujecie, że po godzinach słodkiego lenistwa macie ochotę zejść z hamaka i skorzystać z dodatkowych atrakcji, będziecie mogli wybrać coś z propozycji, które dla Was przygotowałem.

Połów ryb i ośmiornic z lokalnymi rybakami

Po wschodzie słońca możecie wyruszyć na połów ośmiornic, barakud i kałamarnic razem z lokalnymi rybakami i zobaczyć z bliska, jak wygląda typowy poranek z ich życia. Nie jest to połów pokazowy dla turystów, tylko codzienna praca rybaków, którzy pozwolili moim gościom uczestniczyć w połowie i obserwować się przy pracy. Dzięki temu znajdziecie się nie tylko na pełnym morzu, ale też w samym centrum lokalnej obyczajowości. Autentyczność gwarantowana! Jeśli zechcecie, możecie po połowie towarzyszyć rybackiej ekipie w drodze na targ, gdzie okoliczni mieszkańcy będą licytować złowione owoce morza.

Lekcja gotowania dań suahili

Ciekawym doświadczeniem może być wyjątkowe spotkanie z lokalnym szefem kuchni, który w swojej maleńkiej restauracji na plaży nauczy Was tajników kuchni suahili, przyrządzając wspólnie z Wami samosy, chlebki chapati, zanzibarskie curry czy słynne ugali. Po warsztatach usiądziecie razem do stołu na ucztę z przygotowanych dań i rozmowy o życiu.

Warsztaty robienia czekolady

Miłośnikom słodkości proponuję za to warsztaty robienia czekolady, które przeprowadzi z Wami na tarasie swojego domu przy plaży mieszkająca na wyspie Polka. Spróbować świeżych ziaren kakaowca, a potem własnoręcznie je uprażyć i zmielić, aby na koniec rozkoszować się smakiem zrobionej samemu kremowej czekolady – czy to nie brzmi równie pysznie co fascynująco? Wszystko przy wspaniałych widokach, szumie fal i degustacji egzotycznych owoców.

Wycieczka rowerowa

Jeśli ktoś nie wyobraża sobie wakacji bez zwiedzania okolicy na dwóch kółkach, warto wiedzieć, że w wielu miejscowościach możliwe jest wypożyczenie rowerów (przy hotelach lub w osobnych punktach). Możecie wybrać się na krótką przejażdżkę po plaży lub wiosce albo pojechać nieco dalej, by zobaczyć okoliczne uprawy bananów.

Osobiście sprawdzone

POLECANE KEMPINGI I HOTELE

W ramach swojej usługi przygotowałem dla Was blisko 70 tanzańskich hoteli i kempingów, które osobiście sprawdziłem, a potem zrecenzowałem na portalu Tanzania Advisor. Niemal wszystkie są kameralnymi hotelikami dla maksymalnie kilkudziesięciu gości albo willami do wynajęcia na wyłączność, z gościnnym personelem i pysznym jedzeniem. Dodatkowo obiekty na Zanzibarze znajdują się bezpośrednio przy plaży i oferują pokoje z widokiem na Ocean Indyjski. Wychodzę z założenia, że nie po to leci się tam, gdzie pieprz rośnie, aby spędzać wakacje w turystycznym molochu pełnym turystów, w którym ciężko poczuć afrykańską atmosferę tego rajskiego zakątka świata.

Jeśli postanowicie wybrać na swój pobyt inny hotel, jest to również możliwe. Zarezerwujemy go wspólnie przez Booking.com lub Hotels.com, co nie wpłynie na pozostałe elementy planu.

Przykładowe hotele, które rekomenduję w podanym budżecie, prezentują się tak:

Zakwaterowanie w Aruszy

Zakwaterowanie podczas safari

Zakwaterowanie na Zanzibarze

Wyśmienita

KUCHNIA ZANZIBARSKA

Zanzibarskie kobiety mawiają, że jeśli nie używasz w kuchni kardamonu, to nie znasz się na gotowaniu. I może mają rację, bo same gotują wprost obłędnie! Nie ma się zresztą co dziwić, skoro w Tanzanii rosną niemal wszystkie egzotyczne przyprawy i owoce, o jakich mogliście usłyszeć: ananasy, mango, kilkanaście odmian bananów, chlebowce, rambutany, papaje, awokado, owoce baobabu i kakaowca, a także esencjonalne w smaku warzywa, jak maniok, plantany, bataty i wiele, wiele innych!

Mięsożercy mogą wybierać spośród świeżutkich zanzibarskich ryb i owoców morza, wśród których królują ośmiornice, krewetki, kalmary, homary i makrele królewskie, które często lądują na talerzach skąpane w gęstym sosie z mleka wszechobecnych palm kokosowych.

W części kontynentalnej będziecie rozkoszować się smakiem doskonałej koziny i wołowiny, podawanych są w postaci pilawu lub w towarzystwie plantanów, okry i miejscowego szpinaku mchicha.

Tanzańczycy jedzą różne rzeczy, ale nie wyobrażają sobie jednego – dania, które byłoby słabo doprawione. W końcu nie może być inaczej, skoro Zanzibar nazywany jest Wyspą Przypraw. Wyrazistość nie oznacza jednak, że potrawy są piekielnie ostre – to nie Tajlandia ani Meksyk. Tu królują aromatyczne mieszanki cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej, liści curry, trawy cytrynowej, kminu, pieprzu i oczywiście goździków. Dzięki przyprawom nawet najprostsze danie podawane w tanzańskich domach i restauracjach zyskuje niepowtarzalny smak i aromat.

Możecie być pewni, że w tym podrównikowym kraju Wasze podniebienia zostaną rozpieszczone do granic możliwości! Zadbam o to, nie tylko rekomendując Wam najlepsze lokalne restauracje w okolicy, ale też organizując lekcje gotowania, warsztaty robienia czekolady i wycieczki, podczas których skosztujecie tanzańskich specjałów.

Dociekliwych smakoszy zapraszam po szczegóły na podstronę poświęconą kuchni Tanzanii: kliknij tutaj.

Zobacz

PLAN DZIEŃ PO DNIU

Dzień 1: Wylot z Polski z wybranego lotniska

  Dzień 2: Przylot na lotnisko Kilimanjaro w godzinach porannych, przejazd do Aruszy, zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Po południu obiad w restauracji z widokiem na uliczne życie Aruszy, a po nim zwiedzanie miasta z miejscowym przewodnikiem Jonasem, zakończone wizytą w jego domu i wspólną kolacją
  Dzień 3: Wyjazd z Aruszy na pierwszy dzień safari do parku narodowego Tarangire. Kilkugodzinny game drive w poszukiwaniu słoni, żyraf, zebr, gazel, hipopotamów, pawianów i antylop, a także strusi, guźców i oczywiście dzikich kotów. Lunch w parku pod jednym z baobabów z widokiem na rzekę Tarangire. Przed zmrokiem zakwaterowanie w komfortowej lodge’y w Karatu lub Mto wa Mbu, pyszna kolacja przy świecach i nocleg
  Dzień 4: Drugi dzień safari w parku Lake Manyara. Obserwacja tysięcy flamingów, całych rodzin słoni oraz wypatrywanie lwów wspinających się na korony drzew. Lunch w parku. Przed zmrokiem powrót do lodge’y na kolację i nocleg
  Dzień 5: Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd do niesamowitego krateru Ngorongoro. Kilkugodzinny game drive w poszukiwaniu dzikich zwierząt z lwami, gepardami, bawołami i nosorożcami na czele. Lunch w parku nad jeziorem pełnym hipopotamów. Po południu wizyta w wiosce Masajów i zakończenie safari obiadokolacją w domu Waszego przewodnika na przedmieściach Aruszy. Zakwaterowanie w Aruszy, nocleg
  Dzień 6: Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd na lotnisko. Wczesnym popołudniem wylot na Zanzibar, transfer do wybranej miejscowości na wybrzeżu, zakwaterowanie w hotelu przy plaży i odpoczynek po podróży
  Dzień 7: Błogi relaks na rajskich plażach Zanzibaru połączony z kąpielą w turkusowym Oceanie Indyjskim i smakowaniem lokalnych dań w restauracjach zarekomendowanych w niezbędniku
  Dzień 8: Rejs na atol Mnemba, kąpiel w turkusowych, krystalicznie czystych wodach oceanu, plażowanie na wyłaniającym się z wody sand banku, chętni mogą popływać z maską na tutejszych rafach, podziwiając podwodny świat pełen egzotycznych ryb. Na zakończenie obfity lunch z owoców morza podany na dziewiczej plaży. Po południu relaks w hotelu, a wieczorem lokalna impreza
  Dzień 9: Spokojny dzień pełen wodnego relaksu. Chętni mogą odbyć rowerową przejażdżkę po wiosce i okolicy albo wejść w głąb oceanu podczas odpływu. Wieczorem serwowana na plaży kolacja w postaci bufetu suahili połączona z występami zanzibarskich tancerzy i muzyków
  Dzień 10: Zwiedzanie jednej z lokalnych wiosek: szkoły i domu jednego z mieszkańców, zobaczenie, jak miejscowi robią mleczko i liny kokosowe (możliwość dołączenia i własnoręcznego starcia wiórków i przeciśnięcia mleka). Wizyta w manufakturze kosmetyków z wodorostów, a następnie przejazd na obiad w najsłynniejszej tanzańskiej restauracji The Rock znajdującej się na skale koralowej. Zakończenie wycieczki podziwianiem zachodu słońca przy ognisku na plaż
  Dzień 11: Plażowanie i kąpiele urozmaicone lokalnymi atrakcjami. Możecie wypłynąć na poranny połów ryb i ośmiornic z lokalnymi rybakami albo odbyć lekcję gotowania dań suahili lub warsztaty robienia czekolady połączone z degustacją zanzibarskich owoców. Wieczorny drink na plaży przy dźwiękach muzyki taarab
  Dzień 12: Wykwaterowanie z hotelu i chakula safari, czyli całodzienna wycieczka kulinarnymi szlakami Wyspy Przypraw z polskim przewodnikiem. Zwiedzanie wyjątkowego lokalnego targu poza turystycznym szlakiem, następnie wizyta na plantacji przypraw, aby na własne oczy przekonać się, jak rosną goździki, kawa, pieprz, wanilia, ananasy, kardamon, gałka muszkatołowa, imbir, banany i wiele innych egzotycznych przypraw i owoców. Lunch przygotowany przez miejscowe „Spice Girls”. Po południu przyjazd do Stone Town – wyjątkowego, jedynego na wyspie miasta, w którym urodził się Freddie Mercury. Zakup pamiątek na niesamowitym, tętniącym życiem targu Darajani, kawa na dachu Coffee House, spacer wąskimi uliczkami miasta zakończony podziwianiem ostatniego zachodu słońca. Po zmierzchu pożegnalna kolacja w postaci lokalnego street foodu – spróbujecie m.in. zupy z zielonego mango, szaszłyka z barakudy, zanzibarskiej pizzy i frytek z plantanów. Po kolacji transfer na lotnisko i pożegnanie z Zanzibarem
  Dzień 13: Przylot do Polski w godzinach okołopołudniowych

Zobacz, kim są

TWOI PRZEWODNICY

Do Waszej dyspozycji są na miejscu lokalni przewodnicy, którzy zadbają o Wasz komfort od samego wyjścia z tanzańskich lotnisk. Wielu z nich mówi po polsku, bo albo są Polakami, którzy postanowili przeprowadzić się na Wyspę Przypraw, albo lokalsami, którzy idąc w ślad za słynnym Deo, opanowali polski, aby w pełni pokazać Polakom swoją gościnność i radosne usposobienie. Kontakt do każdego z nich otrzymacie na etapie przygotowywania indywidualnego planu, a próbkę ich językowych umiejętności możecie zobaczyć na poniższych filmach.

Sprawdź

KIEDY JECHAĆ

Cena zawiera:
 • Odbiór z lotniska Kilimanjaro i transfer do wybranego hotelu w Aruszy
 • Zakwaterowanie w Aruszy w 2 pokojach 2-osobowych (2 noclegi ze śniadaniami)
 • Zwiedzanie Aruszy z przewodnikiem z wizytą w jego domu i lokalną kolacją
 • 3-dniowe safari, w tym:
  – Opłaty parkowe do Tarangire, Lake Manyara i Ngorongoro
  – Samochód terenowy Toyota Land Cruiser z otwieranym dachem – do wyłącznej dyspozycji
  – Opieka przewodnika
  – Paliwo bez ograniczenia kilometrów
  – Nielimitowany zapas wody mineralnej
  – Zakwaterowanie w komfortowych lodge’ach z pełnym wyżywieniem (2 noclegi w pokojach 2-osobowych ze śniadaniami, lunchboxami i kolacjami)
  – Wizyta w wiosce masajskiej
  – Kolacja w domu przewodnika na zakończenie safari
 • Transfer na lotnisko w Aruszy przez wylotem na Zanzibar i odbiór z lotniska na Zanzibarze oraz transfer do wybranego hotelu na wybrzeżu
 • Zakwaterowanie w hotelu przy plaży w 2 pokojach 2-osobowych (6 noclegów ze śniadaniami)
 • Rejs na atol Mnemba z obiadem z owoców morza i wypożyczeniem sprzętu do snorkelingu
 • Wycieczka kulturoznawcza ze zwiedzaniem wioski z przewodnikiem i biletem wstępu do Mwani Seaweed Center
 • Wybrana atrakcja na każdego uczestnika
 • Wycieczka chakula safari z obiadem na plantacji przyrządzonym przez miejscowe „Spice Girls”
 • Transfery taxi w ramach wymienionych wycieczek
 • Dokonanie rezerwacji hotelowych i poszczególnych wycieczek
 • Znalezienie połączenia lotniczego i pomoc w zakupie biletów
 • Przygotowanie niezbędnika do zabrania w podróż z mnóstwem praktycznych porad, mapek i wydruków rezerwacji
 • Nielimitowane konsultacje przed wyjazdem
 • Opieka miejscowych współpracowników
 • Dostęp do części zamkniętej największego portalu o wakacjach w Tanzanii
ŁĄCZNIE: 5900-7400 PLN za uczestnika (w zależności od wybranego hotelu, przy grupie 4-osobowej)

Cena nie zawiera:

 • Bilet lotniczy Polska-Kilimanjaro + Arusza-Zanzibar + Zanzibar-Polska (linie rejsowe lub czarterowe): ok. 5000 PLN
 • Wiza: 50 USD
 • Ubezpieczenie turystyczne: ok. 200 PLN
 • Obiady i kolacje poza dniami z pełnym wyżywieniem i wycieczkami zawierającymi posiłek: ceny w hotelach są podobne jak w polskich restauracjach, ceny w lokalnych restauracjach w granicach 15-25 PLN za danie główne
Zarządzaj plikami cookies

Register Now!

Join the SetSail community today & set up a free account.